Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
Study in English Uniwersytet Trzeciego Wieku E-learning Szkolenia korporacyjne Kursy językowe Studia MBA Studia doktoranckie Studia podyplomowe Studia magisterskie Studia licencjackie Kursy przygotowawcze Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Akademia Młodego Ekonomisty
 

 ZAKWATEROWANIE

 

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie lub okolicy i chcesz posmakować prawdziwego życia studenckiego, wtedy warto rozważyć zakwaterowanie w akademiku SGH lub innej uczelni, jeśli zabraknie miejsc. Przeciętny koszt łóżka w warszawskim akademiku to 400-600PLN (100-150 EUR).

Jeśli nie udało Ci się znaleźć miejsca w akademiku albo po prostu wolisz inne rozwiązanie, pozostaje Ci możliwość wynajmu pokoju w prywatnym mieszkaniu (od 600 PLN/150 EUR za miesiąc) lub też całego mieszkania (kawalerka od 900 PLN/ 225 EUR za miesiąc). Pamiętaj, że ważnym czynnikiem wpływającym na cenę najmu jest lokalizacja mieszkania.

 

 wyżywienie

 

Koszty wyżywienia  w Warszawie – tak samo jak i w każdym innym mieście – zależą od tego czy samodzielnie przygotowujesz posiłki dla siebie czy też “stołujesz się na mieście”. W tej pierwszej sytuacji miesięczne koszty żywieniowe powinny zamknąć się w granicy 360-500 PLN (85-125 EUR). Jeśli jednak nie planujesz w ogóle  gotować, musisz się liczyć z tym, że wydasz na jedzenie  co najmniej 750 PLN (185 EUR).

Posiłek w restauracjach typu fast-food oraz w barach mlecznych standardowo mieści się w przedziale od 8-20 PLN (2-5 EUR).  Wyjście do bardziej eleganckiego lokalu to już koszt powyżej 60 PLN (15 EUR) za osobę. Naturalnie, im wyższy standard, tym wyższe ceny.

 

 Transport na kieszeń studenta

 

Najtańszym rozwiązaniem, pomijając chodzenie na piechotę, jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Jeśli planujesz z niej korzystać sporadycznie, zapewne wystarczą Ci bilety jednorazowe. Jeśli jednak planujesz regularnie jeździć komunikacją miejską, to warto zainwestować w bilet długookresowy – im dłużej ważny jest bilet, tym mniej on kosztuje w przeliczeniu na dzień. Pamiętaj też, że dzięki legitymacji studenckiej możesz liczyć na zniżkę 50%. Więcej informacji oraz aktualne ceny biletów znajdziesz na ztm.waw.pl.

Jeśli z jakiegoś powodu komunikacja miejska nie jest opcją dla Ciebie, to na szczęście masz jeszcze kilka alternatyw. Najpopularniejszą z nich są rowery miejskie, choć  z reguły nie można ich wypożyczyć w okresie zimowym. W Warszawie działa kilku operatorów  samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, warto więc porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie. Oprócz rowerów miejskich, możesz również korzystać z mobilnych wypożyczalni skuterów i samochodów, jeśli masz prawo jazdy. Podstawowym narzędziem obsługi takich wypożyczalni jest Twój smartfon z zainstalowaną aplikacją konkretnego operatora.